مطالب مفید مستر کاکتوس

کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها

کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها

کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها

در این آموزش قصد داریم درباره کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها برای شما عزیزان صحبت کنیم. بذر کاکتوس و ساکولنت ها برعکس بقیه گیاهان داخل خاک قرار داده نمی شود، بلکه بر روی سطح خاک گذاشته می شود. برای کشت شما به موارد زیر احتیاج دارید: *ظرف کاشت بذر: معمولا از گلدان تشتک سایز شانزده تا بیست به عنوان ظرف خزانه استفاده می شود.

برای حفظ رطوبت و بسته شدن درب خزانه، از ظرف یکبار مصرف شفاف استفاده می شود.

ظرفی حدودا دو برابر ظرف کاشت بذر: برای قارچکشی خزانه نیاز است که تشتک داخل ظرفی بزرگتر از خود که حاوی محلول قارچکش است قرار گیرد.

محلول اب و قارچکش: باید قارچکش مانکوزب یا ریدومیل تهیه کنید و طبق دستور مصرف داخل اب حل کنید.و این محلول را داخل ظرف بزرگتر بریزید.

ترکیب خاک: به نسبت برابر از پیتماس و شن و ماسه کاملا شسته شده استفاده می شود. دقت کنید که پیتماس کاملا تازه باشد و همچنین شن و ماسه صفر_سه را تهیه کنید و آن را چند مرتبه با آب بشویید و روی پارچه تمیزی پهن کنید تا کاملا خشک شود.ترجیح داده می شود که شن های سایز درشت تر را الک کنید و جدا کنید.

بذر: سعی کنید بذر های مرغوب و تازه تهیه کنید. از افراد معتبر و با سابقه فعالیت در این زمینه، بذر تهیه کنید. بذر های تهیه شده را به مدت هفت روز داخل بشقاب بریزید و آن را در قسمتی سایه و خشک از منزل قرار دهید.سپس اقدام به کاشت کنید.

کود و سم گرانول: استفاده از کود و سم گرانول کاملا اختیاری است و برای افرادی که کیفیت بالا برایشان اهمیت دارد، از ان استفاده می کنند. در عمق یک سانتی متری از سطح خاک معمولا استفاده می شود.

مراحل کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها

مراحل کاشت بذر کاکتوس ها و ساکولنت ها
 
 1. ابتدا محلول اب و قارچکش را داخل ظرف بزرگتر بریزید. به مقدار مصرف قارچکش دقت کنید که زیاد استفاده نشود.
 2. حال کف تشتک تعدادی سنگ ریزه یا لیکا سایز درشت بریزید.
 3. سپس ترکیب خاک (۵٠٪پیتماس و ۵٠٪شن و ماسه) را داخل تشتک بریزید.
 4. حدود هفت الی هشت سانت کفایت می کند.در صورتی که می خواهید از کود و سم گرانول استفاده کنید، باید یک سانت مونده به سطح استفاده شود و سپس یک لایه نازک (1cm) از ترکیب خاک را روی ان بریزید.
 5. حال تشتک حاوی ترکیب خاک را داخل ظرف بزرگتر که محلول قارچکش دارد قرار دهید. دقت شود ارتفاع سطح اب داخل ظرف بزرگتر باید با ارتفاع سطح خاک تشتک یکسان باشد. اگر بیشتر باشد ناگهان ترکیب خاک شما به هم می خورد و تمام پیتماس ها به سطح می اید و در صورتی که کمتر باشد، قسمت بالای تشتک کمتر محلول قارچکش می گیرد و به درستی قارچکشی نمی شود.
 6. حال به مدت یک ربع الی بیست دقیقه صبوری کنید تا محلول قارچکش کامل جذب ترکیب خاک شود.
 7. تشتک را بعد از این مدت از ظرف بزرگتر خارج کنید و بگذارید دو دقیقه اب اضافی خارج شود. حال بذر ها را روی سطح خاک قرار دهید. فاصله بین بذر ها رعایت شود.برای مثال بذر گیاهان درشت تر مثل ساکولنت ها(اگاو، هاورتیا، گاستر) حدود دو سانتی متر و کاکتوس ها یک سانتی متر از هم قرار داده می شودند.
 8. سپس کمی از محلول قارچکش را طی چهار مرحله از زوایا مختلف به سطح خاک حاوی بذر اسپری کنید.
 9. دقت کنید که حتما خوب قارچکشی شود.
 10. سپس درب(ظرف یکبار مصرف شفاف)آن را ببندید. با ماژیک تاریخ کاشت بذر و نام بذر را روی درب بنویسید.
 11. چند روز اول خزانه را در محلی سایه روشن قرار دهید و سپس به محیط با نور فراوان قرار دهید.
 12. دقت شود که در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرند.
 13. محیط خنک و پر نور بسیار عالی جهت جوانه زنی بهتر بذر ها می باشد.
 14. بعد از یک هفته هوادهی خزانه شروع میشود و باید روزی یک مرتبه در حد دو الی پنج دقیقه درب ان را بردارید و سپس ببندید.
 15. بعد از چهار الی شش ماه درب خزانه کاملا برداشته می شود و با اسپری سطح ان را مرطوب نگه می دارند.

مدیرسایت

من احسان محمدی 15 سال هست که در کشت و پرورش انواع کاکتوس های کلکسیونی و خاص فعالیت دارم و توانسته ام در این زمینه تجربه بسیار خوبی را کسب کنم و در اختیار سایر عزیزان قرار دهم

مشاهده همه پست توسط مدیرسایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آواتار موبایل
منوی اصلی x
X